Ο προπονητής του Κάδμου, Αποστόλης Αναστασίου, «φιλοξενήθηκε» στην εκπομπή «Πριν τα τζαμπόλ» του EOK WebRadio με την Αθηνά Πατρινού και τον Ραφαήλ Αλαγά. Αναλυτικά είπε:Για την όλη πορεία της ομάδας ανά τα χρόνια, μέχρι τη φετινή άνοδο στη National League 2: «Έχει γίνει μια προσπάθεια σε αυτήν την ομάδα τα τελευταία 10 χρόνια. Είμαι περίπου 12-13 συνεχόμενα χρόνια σαν προπονητής στην ομάδα, όπου κάναμε μια προσπάθεια την οποία είχε φέρει ξανά την ομάδα σε εθνική κατηγορία το 2014 για 3 συνεχόμενα χρόνια και αποχωρήσαμε οικειοθελώς και πήγαμε στην Β’ ΕΣΚΑΣΕ πάλι οικειοθελώς, βάζοντας τότε πολύ νεαρά παιδιά στο ανδρικό. Εκείνη τη χρονιά παίξαμε με παίδες και έφηβους μόνο. Ουσιαστικά, “χτίσαμε” πάλι από την αρχή την ομάδα και νομίζω ότι κάθε χρονιά ήταν ένα μεγάλο βήμα προς τα πάνω για εμάς. Κάναμε πολύ σημαντικές χρονιές στα παιδικο-εφηβικά, με πάρα πολλές επιτυχίες και πρωταθλήματα, με αποκορύφωμα πριν από 2 χρόνια τη συμμετοχή μας στις 8 καλύτερες ομάδες καταλαμβάνοντας την 6η θέση. Φυσικά ήρθε φέτος και η άνοδος στην National League 2. Πιστεύω ο Κάδμος πρέπει να βρίσκεται και ανήκει σε αυτήν την κατηγορία. Όσοι θυμούνται την ομάδα από πολύ πιο παλιά, έχει κάνει μεγάλες συμμετοχές στην παλιά Β’ Εθνική και Γ’ Εθνική χωρίς να υπάρχει τότε η Α2, κοντέψαμε κάποια στιγμή να ανέβουμε και στην Α1. Είναι μια μπασκετική πόλη η Θήβα και νομίζω αυτή η άνοδος ήρθε βήμα-βήμα και όχι σαν να είμαστε κομήτες από τη μια χρονιά στην άλλη, κάνοντας μόνο μεταγραφές ή οτιδήποτε άλλο συνεπάγεται αυτό».
Μπασκετ ...Αποστολης Αναστασιου '' ο Καδμος Θηβας Ανηκει στη Nasional League 2 ''
Tag: ΜΠΑΣΚΕΤ
Δεν υπάρχουν σχόλια: