Επομενο παιχνιδι για τον Πρωταθλητη Βοιωτιας ΑΟ Ελλοπιακος
την Τεταρτη 31 Μαιου στο Ανακαινισμενο Γηπεδο Ελλοπιας
με αντιπαλο τον ΠΑΣ Κορινθος στις 5.00 μ.μ για την 5η Αγωνιστικη
Αγωνων Μπαραζ για την Ανοδο στην Γ' Εθνικη

Ρεπορταζ του αγωνα eviasports.gr

Η Αρτάκη επικράτησε 3-2 του Ελλοπιακού, για την τέταρτη αγωνιστική του έκτου ομίλου των μπαράζ ανόδου στη Γ’ Εθνική.

Οι γηπεδούχοι, που έφτασαν στο ‘4 στα 4′, είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων απ’ τα πρώτα λεπτά, τα οποία όμως δεν είχαν φάσεις, με τον Ελλοπιακό να προσπαθεί μετά το πρώτο δεκάλεπτο να πάρει κάποια μέτρα στο γήπεδο. Ουσιαστικά η πρώτη τελική της αναμέτρησης σημειώθηκε στο 14′ με σουτ του Σεϊνταράσι που δεν δυσκόλεψε τον Κουτρούμπα, ενώ το δυνατό σουτ έξω απ’ την περιοχή -δύο λεπτά μετά- του Ταυταρίδη, πέρασε λίγο διπλα απ’ το δεξί κάθετο δοκάρι των φιλοξενούμενων. Στα επόμενα λεπτά έπεσε κάπως ο ρυθμός, με την Αρτάκη να συνεχίζει να έχει τα ‘ηνία’ και τελικά στο 32′ να καταφέρνει να διασπάσει την αντίπαλη άμυνα και να ανοίξει σκορ: ο Ζουλιώτης έβγαλε τη σέντρα για τον Ντελέκο που έκανε παράλληλο γύρισμα-σουτ και ο Τόρα με τη μία -λίγο έξω απ’ τη μικρή περιοχή σούταρε και ‘έγραψε’ το 1-0. Ο Ελλοπιακός προσπάθησε να ανέβει στο τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου μέρους, χωρίς όμως να απειλήσει τον ΑΟΝΑ.

Η ομάδα της Εύβοιας, που βρίσκεται μια ανάσα απ’ την κατάκτηση μιας θέσης στην πρώτη τριάδα του ομίλου και της ανόδου στη Γ’ Εθνική, απλούστευσε ακόμα περισσότερο τα πράγματα στο 53′, οπότε και ο Ντελέκος με λόμπα βρήκε μέσα στην περιοχή τον Κανάνι, ο οποίος με γυριστό σουτ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας. Λίγο νωρίτερα οι φιλοξενούμενοι είχαν καλό σουτ από τα όρια της περιοχής με τον Ρουπάκα, που έδιωξε σε κόρνερ ο Ντουμάνης. Καλή στιγμή για τον Ελλοπιακό και στο 65′ με τον Τζόρνταν να τροφοδοτεί τον Ρεσβάνη, ο οποίος σούταρε απ’ το ύψος της περιοχής, με την μπάλα να κοντράρει στον Χατζηστάμου και να περνά κόρνερ και δίπλα απ’ το δεξί κάθετο δοκάρι των γηπεδούχων. Τρία λεπτά μετά η Αρτάκη έφτασε στο τρίτο της γκολ, με τον Κανάνι να βρίσκεται μέσα στην περιοχή και να ‘σπάει’ παράλληλα την μπάλα για τον Σεϊνταράσι που ήταν αμαρκάριστος και δεν δυσκολεύτηκε με σουτ να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Στο 78′ ο Σπανός εκμεταλλεύτηκε λάθος του Ντουμάνη (του πήρε την μπάλα ο Ριζάι) και από κοντά μείωσε 3-1. Οι γηπεδούχοι είχαν ευκαιρία για τέταρτο γκολ στο 86′ με κοντινό πλασέ-προβολή του Ταυταρίδη και στο 89′ με τον ίδιο παίκτη με σουτ έξω περιοχή, με τον Κουτρούμπα να αποκρούει και στις δύο περιπτώσεις. Στις καθυστερήσεις ο Ελλοπιακός μείωσε 3-2 με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ριζάι, με την Αρτάκη να κρατά το ‘τρίποντο’ έστω και με περισσότερο άγχος απ’ ό,τι φαινόταν μέχρι και λίγο πριν το φινάλε.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Δήμερας (Κυκλάδων)/Παπαδόπουλος (Πειραιά)-Λαμπροπούλου (Πειραιά).

ΓΚΟΛ: 32′ Τόρα, 53′ Κανάνι, 68′ Σεϊνταράσι-78′ Σπανός, 90’+ Ριζάι.

ΑΡΤΑΚΗ (Γιάννης Καρβέλης): Ντουμάνης, Ζουλιώτης, Καρλατήρας (46′ Κανάνι), Τσούπρος (88′ Κουτρόπουλος), 17 Στασινόπουλος, Σιαράπης, Ταυταρίδης, Ντελέκος, Τόρα (46′ Μεγάλος), Σεϊνταράσι 19 (76′ Λούκας), Χατζηστάμου (76′ Ζουρμπουλής.

ΕΛΛΟΠΙΑΚΟΣ (Σωτήρης Παπαναστασίου): Κουτρουμπάς, Ρουπάκας, Σεχάι, Ευθυμίου, Τσέλος, Λάμπρου (73′ Δήμου), Ρεσβάνης, Σκουρτανιώτης (66′ Σπανός), Κολώνιας (82′ Αρκούδης), Ριζάι, Τζόρνταν.