Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΒΟΙΩΤΙΑΣ

» » o Aρης Θηβας 67-63 τον Απολλων Λιβαδειας και Παρεμεινε στην Α' ΕΣΚΑΣΕ

• Σε εξ αναβολής αγώνα για το πρωτάθλημα της Α’ ΕΣΚΑΣΕ που δεν πραγματοποιήθηκε το περασμένο Σάββατο λόγω ολισθηρότητας το παρκέ
  • στο κλειστό της Θήβας,
  • ο Άρης Θήβας επικράτησε με 67-63 του Απόλλωνα Λιβαδειάς και ουσιαστικά με αυτό το αποτέλεσμα ”κλείδωσε” τη φετινή του παραμονή στην Α’ ΕΣΚΑΣΕ φτάνοντας τις 9 νίκες.
  • Ο Άρης ανέβασε την απόδοση του στο β’ ημίχρονο, ανατρέποντας το εις βάρος του σκορ φτάνοντας στη νίκη με 67-63, έχοντας ένα πολύ καλό διάστημα στο ξεκίνημα της γ’ περιόδου όταν έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 14-1.
  • Ο Απόλλων Λιβαδειάς ήταν καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο, παίρνοντας το προβάδισμα από νωρίς. Προηγήθηκε με 2-10 και 4-18 στο 8′ με τον Άρη
  • να μειώνει σε 15-20 στο τέλος της πρώτης περιόδου.
  • Οι φιλοξενούμενοι πήγαν εκ νέου τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (21-31 στο 17′), για να κλείσει το ημίχρονο με 26-35.
  • Ο Άρης μπήκε φουριόζος στη γ’ περίοδο και με σερί 10-0 προσπέρασε στο σκορ με 36-35 αλλά και με 40-36. Ο Απόλλων ανέκαμψε και έκλεισε τη γ’ περίοδο
  • οριακά μπροστά με 49-50.
  • Στο 35′ ο Άρης ξέφυγε στο σκορ με 63-55 με δύο τρίποντα του Βουρτζούμη,
  • για να επικρατήσει τελικά με 67-63.

• Διαιτητές: Χαϊνά-Τσάλας Γ.
  • ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-20, 26-35, 49-50, 67-63.

• ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ (Παπαθανασίου): Μαργαρίτης, Σκουρτανιώτης, Βουρτζούμης 19 (4), Τσοπανέλης 7, Σκυριανός 14, Τσαραμπάρης, Χαρατσής Ι. 16 (1), Ματσαγγούρας, Κανινής 2, Λαλιώτης, Χάλιος 9, Παγώνης.

• ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ (Ζητουνιάτης): Λεοντίου 3 (1), Σαρίδης 6 (2), Ζητουνιάτης 4, Τερματζίδης 11 (2), Τσούρας 2, Πιπινής, Κρίκος, Αντωνίου 3 (1), Κεράστας, Ντάλλης 16 (2), Θεοδώρου 2, Ματζιώρης 16.