SUPER LEAGUE

Γ' Εθνικη

Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΒΟΙΩΤΙΑΣ

» » ο Α.Σ Αρης Θηβας Νικησε στην Ιστιαια τον Τελεθριακο 79-50 και Σφραγισε την Παραμονη του στην Α' ΕΣΚΑΣΕ

Ο Άρης Θήβας πήρε μεγάλης βαθμολογικής σημασίας νίκη, ίσως τη μεγαλύτερη φετινή, κερδίζοντας εκτός έδρας τον Τελεθριακό με 50-79 ”κλειδώνοντας” σε μεγάλο βαθμό την παραμονή του στην κατηγορία φτάνοντας τις 8 νίκες.

Αντίθετα, η ομάδα της β. Εύβοιας έμεινε στις 4 νίκες και πλέον θα πρέπει να κάνει πορεία πρωταθλητισμού στις τελευταίες αγωνιστικές ώστε να προλάβει το τρένο της παραμονής.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με τον Άρη να έχει ένα μικρό προβάδισμα και να κλείνει το πρώτο μέρος στο +3 (32-35).

Η μεγάλη διαφορά, το διάστημα που έκρινε στην ουσία τον αγώνα ήταν το πρώτο 5λεπτο του τρίτου 10λεπτου, όταν ο Άρης με λύσεις στην επίθεση και κλείνοντας όλους τους διαδρόμους στην άμυνα του πέτυχε ένα επιμέρους σκορ 4-19 για να ξεφύγει με 36-54 στο 25′ με τη γ’ περίοδο να ολοκληρώνεται με σκορ 42-62.

Η τελευταία περίοδος είχε περισσότερο διαδικαστικό χαρακτήρα, με τον Άρη να ελέγχει το ρυθμό και να φτάνει άνετα στο τελικό 50-79.

Από τον Τελεθριακό ο Σεϊντίνι πέτυχε 18 πόντους, ενώ από τους νικητές ο Γιάννης Χαρατσής ήταν ο κορυφαίος με 23 πόντους και τον ακολούθησαν οι Βουρτζούμης, Τσοπανέλης.

Διαιτητές: Ντάνος-Τσάλας Γ.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-15, 32-35, 42-62, 50-79.

ΤΕΛΕΘΡΙΑΚΟΣ (Φώτου): Καραδόπουλος 5, Παπανικολάου 12 (2), Τσιτούμης 3 (1), Σεϊντίνι 18 (1), Φωτητζόγλου 3, Κικίδης Κ., Κασσίκος, Λούκας, Κικίδης Ν., Ιμαριάγκμπε 2, Ματάκιας, Κιαπέκος 7 (1).

ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ (Παπαθανασίου): Μαργαρίτης, Γρυπάρης 8, Βουρτζούμης 15 (3), Τσοπανέλης 14 (2), Φίλος, Τσαραμπάρης 2, Χαρατσής Ι. 23 (5), Γκιζέλης 3, Λαλιώτης 3 (1), Χάλιος 6, Παγώνης 5.