» »Unlabelled » Πρωτη Νικη στο Πρωταθλημα Super League ο Λεβαδειακος 2-1 τον Ατρομητο Αθηνων

•

• Ψυχωμένος ο Λεβαδειακός, πανηγύρισε την πρώτη του νίκη!
  • Η ομάδα του Γιάσμινκο Βέλιτς περιόρισε τον Ατρόμητο επιθετικά,
  • δεν πτοήθηκε από το χαμένο πέναλτι του Μουτίνιο και με λυτρωτή τον Σκβάρκα, πήρε το παρθενικό του τρίποντο στο πρωτάθλημα επικρατώντας 2-1.
  • Κάπως έτσι, οι Βοιωτοί έφτασαν τους 6 βαθμούς και άφησαν τελευταίο
  • τον Ιωνικό με 4,
  • ενώ ο Ατρόμητος έμεινε στην 8η θέση και στους 11 πόντους.

• Με τον Παναιτωλικό στο Αγρίνιο παίζει την άλλη εβδομάδα ο Λεβαδειακός
  • εντός έδρας με τον Άρη οι Περιστεριώτες.

• Με 4-3-3 κατέβασε τον Λεβαδειακό ο Γιασμίνκο Βελιτς
  • Ο Μάρκοβιτς στην εστία και οι Τσάπρας, Βρακάς, Λιάγκας, Βινίσιους
  • στην αμυνα. Μπαχανακ, Νίκας, Μεχία στα χαφ, με τους Μουτίνιο,
  • Χάμοντ εξτρέμ και τον Πέτρε στην κορυφή.

• Ίδια διάταξη και από τον Κρις Κόλμαν για τον Aτρόμητο
  • Ο Γιαννιώτης στο τέρμα και οι Κεσχρίντα, Χατζηϊσαίας, Σουάρεθ, Ντε Μποκ
  • στην τετράδα της άμυνας. Γκονζάλες, Έρλινγκμαρκ, Κούεν τα τρια χαφ,
  • με τους Ρομπάιγ, Κλωναριδη στα εξτρέμ και τον Κιάρτανσον
  • στην κορυφή της επίθεσης.

• Πιο καλά μπήκε ο Λεβαδειακός στο ματς, απειλούσε περισσότερο,
  • με τον Ατρόμητο να παίζει κυρίως στις αντεπιθέσεις.
  • Η πρώτη καλή στιγμή άνηκε στους γηπεδούχους και ήρθε στο 12ο λεπτό,
  • όταν ο Νίκας έκανε ένα ωραίο σουτ από κοντά, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.
  • Ο ίδιος παίκτης τέσσερα λεπτά αργότερα απείλησε ξανά, με το σουτ που έκανε να περνάει πάνω από την εστία του Γιαννιώτη.

• Η ομάδα του Γιασμίνκο Βελιτς είχε την κατοχή της μπάλας και έπαιζε καλύτερα, με αποτέλεσμα το γκολ να έρθει στο 25ο λεπτό της αναμέτρησης.
  • Ο Νίκας με εκπληκτική κεφαλιά μέσα από τη μικρή περιοχή νίκησε τον Γιαννιώτη για το 1-0.

• Στην συνέχεια του παιχνιδιού, ο Σουάρεθ απείλησε με δυο κεφαλιές μετά
  • από κόρνερ για τον Ατρόμητο, ωστόσο μέχρι το σφύριγμα του πρώτου μέρους δεν άλλαξε κάτι, με τον Λεβαδειακό να πηγαίνει στα αποδυτήρια
  • με προβάδισμα (1-0).

• Ο Ατρόμητος μπήκε… μεταμορφωμένος στο δεύτερο ημίχρονο και απειλούσε τον Λεβαδειακό συνεχώς. Στο 48’ οι Περιστεριώτες είχαν μια μεγάλη ευκαιρία,
  • όταν ο Κουέν έκανε την σέντρα στον Ρομπάιγ, αλλά το σουτ που έκανε πέρασε ξυστά από την εστία του Μάρκοβιτς.

• Στο 54’ ο Ατρόμητος είχε ακόμη μια μεγάλη χαμένη ευκαιρία όταν ο Ντε Μποκ έκανε την σέντρα από τα αριστερά, αλλά οι Κιάρτανσον και Κλωναρίδης
  • δεν μπόρεσαν να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα!

• Στην συνέχεια ήρθε η σειρά του Λεβαδειακού να απειλήσει,
  • όταν ο Χάμοντ έβγαλε στον Μουτίνιο στο 63’, αλλά το σουτ του τελευταίου σταμάτησε στο δοκάρι της εστίας του Γιαννιώτη. Ο Ατρόμητος είχε πάντως
  • το μομέντουμ και η υπεροχή του μετουσιώθηκε σε γκολ, με τον Ρομπάιγ να σκοράρει με τρομερό σουτ για το 1-1.

• Το ματς στη συνέχεια πήρε… άγρια ομορφιά, η μπάλα πήγαινε πάνω-κάτω
  • με τον Λεβαδειακό να κερδίζει πέναλτι σε μαρκάρισμα του Χατζηϊσαΐα στον Μουτίνιο. Ο ίδιος παίκτης ανέλαβε την εκτέλεση
  • αλλά τον «σταμάτησε» το δοκάρι (74’). Παρόλα αυτά, οι γηπεδούχοι δεν πτοήθηκαν ιδιαίτερα και πέντε λεπτά αργότερα βρήκαν το γκολ,
  • που εν τέλει τους χάρισε τη νίκη με τον Τσάπρα να «φτιάχνει» το 2-1 του Σκβάρκα. Ένα σκορ που παρέμεινε ως το φινάλε, με τους Βοιωτούς να παίρνουν την πρώτη τους νίκη και οι φιλοξενούμενοι να γνωρίζουν την τρίτη σερί τους ήττα.

• MVP: Ο Σκβάρκα είναι ο παίκτης που σκοράρει το δεύτερο τέρμα και χαρίζει την πρώτη νίκη του Λεβαδειακού στο πρωτάθλημα, έχοντας μπει και αλλαγή μάλιστα. Ξεκάθαρα ο πολυτιμότερος ποδοσφαιριστής του αγώνα!

• Η σφυρίχτρα: Ο Διαμαντόπουλος έκανε μια καλή διαιτησία, δίνοντας σωστά το πέναλτι υπέρ του Λεβαδειακού. Γενικότερα, δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα στο ματς.

• Λεβαδειακός: Μάρκοβιτς, Τσάπρας, Βινίσιους, Λιάγκας, Βρακάς (87’ Τζημόπουλος), Μπαχανάκ, Νίκας, Μεχία (56’ Σκβάρκα), Μουτίνιο, Χάμοντ, Πέτρε (56’ Λούα Λούα).

• Ατρόμητος: Γιαννιώτης, Κεσχρίντα, Χατζηισαϊας, Σουάρεθ, Ντε Μποκ, Έρλινγκμαρκ (63’ Φριτζόνσον), Γκονζάλες, Κουέν (84’ Κωτσόπουλος), Κλωναρίδης, Ρομπάιγ, Κιάρτανσον (63’ Τζαβίδας).